Rikers’ta Şiddetle İlgili Bir Rapor Gizli Tutulacak

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Federal bir yargıç, New York City’deki Rikers Island hapishane kompleksindeki şiddeti takip eden bir raporun halktan gizleneceğini ve insanların personele yönelik saldırılar ve tutuklulara karşı güç kullanma olaylarıyla ilgili istatistikleri içeren belgeleri görmesini engelleyeceğini söyledi.

Şehrin East River’daki işlevsiz hapishane kompleksi yönetimine meydan okuyan davadan sorumlu ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi yargıcı Laura T. Swain, emri Pazartesi akşamı verdi.

Karar, New York Şehri Islah Departmanının 13 Şubat’a kadar hapishane verilerini analiz eden tek seferlik gizli bir rapor sunmasına izin verecek. hem hapsedilen kişilerin hem de infaz memurlarının yaralanması.

Hapishaneler hakkında raporlar hazırlamakla görevlendirilen mahkeme tarafından atanan bağımsız bir gözlemci olan Steve J. Martin, Yargıç Swain’e 14 Kasım’da yazdığı bir mektupta raporun gizli kalmasını istedi.


Bunu yapmak, “izleme ekibine, eksik veya kafa karıştırıcı bilgilerin yanlış yorumlanmasını veya yayılmasını önlemek için departman tarafından üretilen verileri analiz etme fırsatı verir” dedi.

Yargıç Swain’in kararı, Perşembe günü şehir hapishanelerinin durumuyla ilgili bir mahkeme duruşmasının ardından geldi. Bu yıl şimdiye kadar 18 kişi hapishanelerde veya serbest bırakıldıktan hemen sonra öldü.

Duruşmada Yargıç Swain, tutuklular için avukatların hapishaneleri denetleyecek bir yabancı olan bir kayyum ataması talebini erteledi. Bunun yerine Yargıç Swain, Rikers’ı ıslahat etmek için Ceza İnfaz Departmanına planını geliştirmesi için daha fazla zaman verdi.

Hapishanelerin durumunu tartışmak için 27 Nisan’a yeni bir duruşma ayarladı ve emrinde “alternatif veya ek telafinin gerekli olup olmadığına dair” daha fazla yasal argüman dinleyeceğini söyledi.

Gözaltındakileri temsil eden gruplardan biri olan Yasal Yardım Derneği yaptığı açıklamada, avukatlarının mahkemenin kararından hayal kırıklığına uğradığını ancak “mahkemenin belediyeden hızlı ve ciddi eylem talebini takdir ettiğini” söyledi.


Yargıç Swain, Islah Departmanı komiseri Louis A. Molina’ya, derinleşen personel krizini ve yüksek şiddet seviyelerini ele almak için Mayıs ayı sonuna kadar bir plan yapması talimatını verdi. Planı inceledikten sonra yargıç, şehre planı gözden geçirmesi için daha fazla zaman verdi.

Perşembe günü benzer bir karar vererek daireye reformları uygulaması için daha fazla zaman tanıdı.

Bay Molina Perşembe günkü duruşmadan sonra yaptığı açıklamada, “Yapacak daha çok işimiz var, ancak bir tasfiyenin halihazırda sürmekte olan birçok olumlu değişikliğe zarar vereceğinden eminiz,” dedi.

Şehri mahkeme meselelerinde temsil eden Hukuk Departmanının bir sözcüsü, teşkilatın gözlemci Bay Martin’in görüşüne katıldığını ve “uygun bağlam olmadan ham veri sağlamanın şehrin ilerlemesine ilişkin kapsamlı bir değerlendirmeyi temsil etmeyeceğini” söyledi. ”

Sözcü Nick Paolucci, “İzleyici ayrıca, raporlama programlarına uygun olarak tam bağlam ve analiz içeren bir kamu raporu yayınlayacak” dedi.

Hapishaneler, sık sık aşırı güç kullanımına ilişkin Islah Departmanına karşı açılan toplu davanın ardından 2015 yılında federal gözetim altına alındı. Dava rıza kararıyla sonuçlandı ve Bay Martin, tesislerdeki şiddete ilişkin periyodik raporlarını yayınlamak üzere görevlendirildi.

Bay Martin, Ekim ayında bir rapor yayınlayarak, “başarılı bir ıslahat, on yıllardır kötü uygulamalara yerleşmiş ve normalleştirilmiş binlerce personel arasında kapsamlı bir kültürel ve davranışsal değişiklik gerektirecektir.”
 
Üst