Rinoplasti

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Rinoplasti, burnu yüz sınırlarına nazaran bir daha şekillendirmeyi ve düzenlemeyi amaçlayan cerrahi bir süreçtir.

Rinoplasti ameliyatının hedefleri nelerdir?

– Burnun doğal anatomisine uygun yüz estetik sınırlarına uyumlu bir imaj elde etmek.

– Burun teneffüsünü olması gereken düzeye çıkartabilmek.

Rinoplastinin riskleri/komplikasyonları nelerdir?

– Anestezi riski

– Birkaç gün sürebilecek burun ve baş ağrısı

– Burun kanaması

– Enfeksiyon

– Burun ucunda yahut etrafında kalıcı uyuşukluk

– Birkaç gün süren göz etrafında şişlik yahut renk değişikliği

– Burundan nefes almada zorluk

– Burun tabanında yara izi

– Burun ucunun sarkması

– İkinci cerrahi süreç ihtiyacı (minör/majör)

Ameliyat daha sonrası bakım talimatları nelerdir?

Ameliyattan daha sonra, kanamayı ve şişmeyi azaltmak için başınızı göğsünüzden daha yüksekte konumlandırarak yatakta dinlenmeniz gerekir. Ameliyattan daha sonra 12 saat boyunca burnunuza buz yahut soğuk paketler uygulanmalıdır.

Ameliyat sırasında şişlik yahut burnunuzun içine yerleştirilen atellerden dolayı burnunuz tıkalı olabilir.

Ameliyattan daha sonra iç pansumanlar iki ila dört gün boyunca yerinde kalır. Müdafaa ve takviye emeliyle burnunuza dışarıdan atel uygulanır. Ekseriyetle bir hafta daha sonra alınır.

Ameliyattan birkaç gün daha sonra yahut pansuman çıkarıldıktan daha sonra yavaşça kanama, mukus ve eski kanın(pıhtı) drenajı görülebilir.

Emilebilir dikişleriniz olabilir, bu da çözülecekleri ve çıkarılması gerekmeyecekleri manasına gelir. Dikişler emilemiyorsa, dikişleri almak için ameliyattan bir hafta daha sonra hekiminizi tekrar görmeniz gerekmektedir.

Ek olarak;


  • Burnunuza baskı yapmaktan kaçınmak için ağzınızdan hapşırın


  • Tozlu yahut dumanlı yerlerden kaçının


  • 4 ila 6 hafta boyunca yorucu faaliyetlerden ve temas sporlarından kaçının


  • Burnunuzda bandaj varken yüzünüzün kalan kısmını saçlarınızı ve bedeninizi yıkayabilirsiniz.


  • 2 hafta burnunuzu sümkürmeyin.


  • Ameliyattan daha sonra en az dört hafta burnunuza gözlük yahut güneş gözlüğü takmayın. Gerekirse, gözlüğü alnınıza bantlayın.


  • Dışarıdayken, bilhassa burnunuzu güneşe maruz kalma konusunda koruyun. Çok fazla güneş, burnunuzun derisinde kalıcı renk değişikliğine niye olabilir.
Burun ödeminin çözülmesi yüzdeki ödeme oranla daha uzun sürer. Diyet ile tuz alımını sınırlamak, şişliğin daha süratli gitmesine yardımcı olacaktır.

Burun ameliyatı daha sonrası görülen ödem ve morluklar 2-3. gün azamî düzeye ulaşır çabucak sonrasında süratli bir biçimde çözülmeye başlar. Ödem ve morlukta azalma olduktan daha sonra tekrar artması halinde hekiminizle bağlantıya geçmeniz önerilir.

Ameliyat olsanız da olmasanız da hayatınız boyunca burnunuzda yaşlanmaya bağlı değişiklikler olur. Bu niçinle, “nihai kararınuzu” ne vakit elde ettiğinizi söylemek zordur. Lakin ödem ve düzensizliklerin birden fazla bir yıl ortasında geçer.

Operasyon geçiren kişi ameliyat daha sonrası süreçte burun imajı ve/veya nefes sorunu yaşaması durumunda ikinci bir ameliyat talep edebilir. İkinci bir ameliyat sonucu burnunuzun büsbütün uygunlaşması daha sonrası planlanabilir. Bu düzgünleşme bir yıla kadar sürebilir.

Burun estetiği daha sonrası takip bakımı değerlidir. Burun ameliyatı daha sonrası şikayetten bağımsız olarak 1. ay ve 6. ayda hastaların kesinlikle tabip denetimine gelmesi önerilir.
 
Üst