Rotoplas Meksika'nın su krizini nasıl fırsata dönüştürdü?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Mali analist Julián Fernández, su krizinin özellikle su deposu satış segmentinde Rotoplas için bir fırsat teşkil ettiğinin altını çiziyor. Fernández, yaz aylarında beklenen kuraklıktan kaynaklanan artan talebi karşılamak için şirketin üretim kapasitesini artırması gerektiğini vurguluyor.

Yetkililer, Mexico City ve metropol bölgesindeki bazı belediyelerin önümüzdeki Haziran ayına kadar sularının bitmesi ihtimali konusunda uyardı. Bu durum göz önüne alındığında bazı yerel yönetimler, Rotoplas gibi şirketlerin de yararına olacak şekilde su depoları ve diğer su kaplarını nüfusa dağıtmaya başladı.

Meksika Eyaleti Tlalnepantla'da belediye yaklaşık bir ay önce 5.000 su deposunun dağıtımına başladı. Tarafın bir başka belediyesi olan Atizapán de Zaragoza'da ise yerel yönetim 10.000 su deposunun teslim edildiğini duyurdu.

Ayrıca yaklaşan seçimlerle birlikte analistler, 2018'de Naucalpan'da olduğu gibi bazı adayların seçmen kimlik kartının bir kopyası karşılığında bu su depolama sistemlerini vermeyi seçebilecekleri olasılığı konusunda uyarıyor.

Daha fazla üretim

Şirketin genel müdürü Carlos Rojas Aboumrad, şirketin 2022'de Monterrey'deki kriz sırasındaki deneyimini hatırlatarak, yüksek talebi karşılamak için üretimi ve stokları artırma kapasitesine sahip olduğuna dair güvence verdi.

“2024, büyük fırsatlar ve zorluklardan biri olarak sunuluyor. Rojas Aboumrad, geçen Şubat ayında analistlerle yaptığı son görüşmede, girişimlerimizi ilerletmeye ve iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlama ve bunları hafifletme konusunda nüfusu destekleyen çözümler sunmaya kararlıyız” dedi.

Rotoplas, su depolama sistemleri yelpazesinin yanı sıra, su arıtma cihazları, alkalizatörler ve yağmur suyu toplama sistemleri gibi ürünlerle de hizmetlerini çeşitlendirmiştir.

Bebba evsel arıtma, su arıtma ve geri dönüşüm tesisleri ve tarım sektörüne yönelik bir hizmet olan Rieggo, 2023 yılında satışlarda %42,6 büyüme kaydederek 625 milyon pesoya ulaştı; bu, Rotoplas grubunun konsolide gelirinin %5,1'ini temsil ediyor.