Sanal bir makine olarak macOS: Apple sinir bozucu iCloud kısıtlamalarını kaldırıyor

xTasarim

Global Mod
Global Mod
Apple, büyük ölçüde geliştirilmiş macOS sanallaştırma sözü verdi: gelecekte Mac kullanıcıları, sanal bir macOS makinesinden iCloud'a erişebilecek. Daha önce imkansızdı. Bu, iCloud'un birçok işlevinin ve iCloud aracılığıyla veri senkronizasyonunun ilk kez sanal makinelerde (VM'ler) kullanılabileceği anlamına geliyor. Bu yalnızca geliştiricilerin yazılımlarını test etmeleri için değil, aynı zamanda VM ile işletim sisteminde yerleşik olarak bulunan iCloud hizmetlerini kullanmaya devam etmek isteyen son kullanıcılar için de önemlidir.


DuyuruÖnkoşul, hem ana bilgisayarda hem de VM'de macOS 15'tir


Apple'ın güncellenmiş geliştirici belgelerinde belirttiği gibi, macOS 15 Sequoia'dan itibaren sanallaştırma çerçevesi “iCloud hesaplarına ve kaynaklarına erişimi” destekliyor. Geriye bir sorun kalıyor: Hem ana sistem hem de sanal makine macOS 15'te çalışıyor olmalıdır. Geliştiriciler, macOS'un eski sürümlerini çalıştıran VM'lerde programlarının iCloud ile etkileşimini test edemez; orada iCloud erişimi reddedilmiş durumda.

Gelecekte yalnızca “Apple Hesabı” olarak anılacak olan Apple Kimliğinizle giriş yapabilmek için sanal makinenin de macOS 15 ile yeniden yapılandırılması gerekir. Genellikle eski bir macOS sanal makinesini macOS 15'e yükseltebilirsiniz ancak bu, Apple'ın belirttiği gibi iCloud'un kilidini açın.

Her macOS 15 VM'nin kendi kimliği vardır


Can sıkıcı kısıtlamanın nedeni açıkçası güvenlikle ilgiliydi. Yeni sistem, bir sanal makinenin başka bir Mac ana bilgisayarına taşınmasını ve orada kayıtlı Apple veya iCloud hesabıyla yeniden başlatılmasını önlemeyi ve böylece potansiyel olarak hassas verilere erişim sağlamayı amaçlamaktadır.

Apple, macOS 15 ile birlikte her macOS sanal makinesinin, ana bilgisayar Mac'in Secure Enclave'inde yer alan bilgilere dayalı olarak benzersiz bir kimlik alacağını açıklıyor. Tıpkı fiziksel bir Mac gibi kendisini iCloud'a tanıtabilir. VM başka bir ana bilgisayara taşınırsa veya kopyalanırsa çerçeve, sanal makine için otomatik olarak yeni bir kimlik oluşturmalıdır; bu daha sonra yeni bir iCloud kaydı gerektirecektir. macOS 15 Sequoia şu anda yalnızca geliştiricilere yönelik bir başlangıç beta sürümünde mevcuttur. İşletim sisteminin son sürümü sonbaharda yayınlanacak.

(1 pound = 0.45 kg)Haberin Sonu
 
Üst