Savcı, Metro Öldüren Zanlının Binicilere Telefonlarını Uzaklaştırmalarını Söylediğini Söyledi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Manhattan savcısı Çarşamba günü bir hakime verdiği demeçte, geçen hafta sonu bir Q tren sürücüsünün sebepsiz yere öldürülmesiyle suçlanan Brooklyn’li bir adam, diğer yolculara ölümcül çekimden sonra “cep telefonlarını kaldırmaları” talimatını verdi.

25 yaşındaki Andrew Abdullah, Pazar günü binici Daniel Enriquez’in ölümüyle ilgili olarak ikinci derece cinayetle suçlanıyor. Çarşamba günü Manhattan Ceza Mahkemesi’nde görülen Bay Abdullah’ın Yargıç Jonathan Svetkey tarafından kefaletsiz tutulması emredildi.

48 yaşındaki Bay Enriquez’in öldürülmesi, ülke çapında son zamanlarda meydana gelen bir dizi toplu silahlı saldırı sırasında ve Brooklyn’de bir N trenine silahlı bir kişinin ateş açması sonucu en az 23 metro sürücüsünün yaralanmasından yaklaşık altı hafta sonra gerçekleşti.

Savcılar, Bay Enriquez’in ölümüyle ilgili olaylar hakkında bazı yeni ayrıntılar sağlamak için Çarşamba günkü mahkeme görünümünü kullandı. Bölge savcı yardımcısı Nicole Blumberg, Abdullah’ın “kasıtlı ve sebepsiz bir saldırı” gerçekleştirdiğini söyledi.


Görgü tanıkları, Bay Abdullah’ın Manhattan Köprüsü’nden Canal Street istasyonuna doğru geçerken arabada volta attığını ve mırıldandığını söylediler. Ardından savcılara göre, Bay Enriquez’i tabancayla göğsünden vurdu.

Bayan Blumberg, trenin son vagonunda bulunan diğer sürücülerin, bir sonraki hedefin kendilerinin olacağı korkusunu anlattı.

“Silah sesini duyduktan sonra, diğer yolcular trenin kenarlarına koştular ve saklandılar, diğer yolcuların hayatı için dua ettiler ve sanığın bir sonraki kurbanları olmayacaklarını umdular” dedi.

Salı günü tutuklandıktan sonra cinayetle suçlanan Andrew Abdullah. Kredi… New York Times için Jefferson Siegel

Bayan Blumberg, Abdullah’ın yolculara “cep telefonlarını ellerinden almalarını” ve Canal Street durağında trenden inmelerini emrettiğini söyledi. Ardından, yolcular, toplu taşıma çalışanları ve acil servis çalışanları Bay Enriquez’i diriltmeye çalışırken, Bay Abdullah bir “çıkış stratejisi” uyguladığını söyledi.


Bayan Blumberg, 9 milimetrelik tabancasını ve giydiği koyu renk sweatshirt’ü terk ettiğini söyledi. İstasyondan ayrıldıktan sonra görünüşünü değiştirmek için yakındaki bir mağazadan bir sınır ve bir sırt çantası satın aldı ve ardından Aşağı Manhattan’da bir polis insan avından kaçınmak için onun “zikzak” dediği rotada yürüdü. Salı günü tutuklandı.

Çarşamba günü, Sayın Abdullah mahkeme salonunda beyaz bir maske, gri gömlek ve açık mavi pantolon giyerek sabırla durdu. Kendisini temsil eden Yasal Aid Society avukatı Kristin Bruan, Yargıç Svetkey’den müvekkilinin “tıbbi ve psikiyatrik yardım” almasını sağlamasını istedi.

Bayan Bruan, adliye binasının dışında, “Şu anda şehirde tansiyon yükseliyor ve şimdi mühlet’in sivil özgürlüklerimizin korunmasını sağlama zamanı” dedi.

Bayan Blumberg, Bay Abdullah’ın, Goldman Sachs çalışanı, beş kardeşin en büyüğü ve sevgili bir amcası olan Bay Enriquez’i öldürmekten suçlu bulunması halinde 25 yıl müebbet hapisle karşı karşıya kalacağını söyledi.
 
Üst