Sezgisel Yeme

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Sezgisel yeme; diyet yapma gerilimi olmadan, bedeninize kulak vererek his ve fikirlerinizi hesaba katarak seçimler yapmak ve yemek yerken zevk aldığınız bir hayat tarzıdır.

Yasaklar hep sizi çekerler. Husus diyetse, herkes bilir ki bu uygulamalar ekseriyetle keyifli değildir, diyet listelerinin ortasına hoşunuza gidecek şeyler sıkışsa bile. ‘Sadece şunları ye’ kimin kulağına beğenilen gelir ki? Öteki yandan daima keyif veren sıhhatsiz besin seçimleri yaptığınız için aileniz, arkadaşlarınız ya da sevgiliniz tarafınca eleştirilmiş olabilirsiniz. Bu bayanlarda erkeklere nazaran daha acı verici olsa da erkekler de bundan muzdariptir.

Yemekle sağlıklı ve istikrarlı bir bağlantı yaratmak, vücudunuzla ve zevklerinizle irtibat kurmanın hoş bir yolu olabilir. Bu da çok ve sıhhatsiz yemenin önüne geçebilir.

Besinler tabiatla bağ kurmamızı sağlar. Atalarımızla bağ kurmamızı sağlar. Kendimizle bağ kurmanın bir yoludur. Tabiatın bizler için armağanıdır. Bizim içindir. Bugün birçok insan, yemek yemenin onlar için ne söz ettiğini düşünmemiştir. Siz düşündünüz mü? Yemek yeme, her gün yaptığımız günlük rutinlerimizden biridir lakin pek de sıradan bir aksiyon değildir. Örneğin, kimi yeme bozukluklarında vakit zaman, yemenin bir baş etme sistemi olarak kullanıldığını görürüz.

Yemek yemeye hazırlanın. Yemeği tabağınıza alıp, birinci lokmayı ağzınıza atana kadar olan kısım da, yemeğin kendisi üzere dikkate kıymettir. Şayet evdeyseniz mumlar, loş bir ortam, sakin bir müzik ve oturacağınız rahat bir koltuk yemeği bir şölene dönüştürebilir. Ayrıyeten müzik ruhunuzu doyururken, besinler midenize hakikat yol alacaklardır. Bunu her keresinde yapamayabilirsiniz ancak en yakın vakitte bunu deneyim edebilirsiniz. Bakış açınıza yeni bir soluk getirebilir.

Yemek yerken 5 duyunuza odaklanın. Görürsünüz, dokunursunuz, kokusunu alırsınız, çiğneme sesleri duyarsınız ve tadına varırsınız. Bir çikolata hayal edin. Bırakın ağzınızda yavaşça erisin. Tadını anlamaya çalışın. Yalnızca o ısırığı hayal ettiğinizde ve anlamaya çalıştığınızda ağzınız güçlü bir tat ile dolacak. Bu söylemiş olduğim, şimdiye kadarkinden farklı bir alışkanlık. hem de hazza kutsal bir davetiye.

Vücudunuzu dinleyin. kimi vakit size âlâ gelecek şey bir dilim pizza olabilir. Dengeyi gözeterek, vücudunuzun gereksinimini duymaya ve bağ kurmaya başladığınızda pizza yemekten korkmayacaksınız. Tüm sezgilerinizle bir dilim pizzayı tadın. Ölçüye değil, o an tadına ve ne olduğuna odaklanın. Yemek yedikten daha sonra doyma hissi çabucak gelmeyecektir. Bu siz bir noktaya kadar, ölçüyü artırsanız da değişmez. Öteki bir deyişle, abartmadıkça mideniz size ‘doluyum alarmı’ vermez. Doyup kalkmaya odaklanırsanız, tokluk hissini elde etmek için durmadan yersiniz. Yedikçe de gerisi gelir. Mide daha fazla yiyecek alacak hale gelir. Büyür ve büyür…

Sezgisel yemeyi nasıl alışkanlık haline getirebilirsiniz? Yemeye dair bakış açınızı inceleyin. Akabinde sağlıklı ve istikrarlı bir hale dönüştürüp, bedeninizin neye muhtaçlığı olduğunu anlamaya çalışın. Beş duyunuzu da işin içine katarak sezgisel yemeye başlayabilirsiniz. Sezgisel yeme; yaratıcılığınızı, duygusallığınızı ve dileklerinizi besleyecek bir güce sahip, bunu deneyimleyin.
 
Üst