Steve Bannon, ‘Duvarı İnşa Ediyoruz’ Destekçisinin Davasında İfade Vermeyecek

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kongreyi atlatmak ve Donald J. Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasında bir bariyer oluşturma vaadini yerine getirmek için kitle fonlu bir girişim olan We Build the Wall Inc.’in son eylemi, Salı günü Manhattan’daki bir mahkeme salonunda oynanmaya başladı.

Ürünleri “liberal gözyaşları” içerdiği için pazarlanan Trump temalı bir enerji içeceği içeren Colorado girişimcisi Timothy Shea, bazı insanların eski başkanın kültür savaşlarından olduğu kadar nasıl para kazandıklarıyla da ilgili olan bir davada kalan son sanık. savcılar tarafından açıklanan suçlarla ilgili.

Irak’ta iki bacağını ve sağ kolunun bir kısmını kaybeden Hava Kuvvetleri gazisi Brian Kolfage, Bay Shea’nın yardımıyla Duvarı İnşa Ediyoruz’un yüzüydü. Bay Trump’ın eski baş stratejisti Stephen K. Bannon, Andrew Badolato adında bir Florida finansörü ile birlikte kampanyaya ilk günlerinde katıldı.

Bay Kolfage, grubun web sitesinde şunları yazdı: “Şahsen bu bağışlardan bir kuruş bile tazminat almayacağım.” Ancak 2020’de erkekler, savcıların otel ve kredi kartı faturaları gibi kişisel harcamalar ve mücevher, golf arabası ve lüks bir SUV satın almak için kullandıklarını söylediği 1 milyon dolardan fazla yağmalamakla suçlandı.


Başkan olarak son saatlerinde Bay Trump, Bay Bannon’u affetti ve onu bir duruşmadan kurtardı. Bay Kolfage ve Bay Badolato, geçen ay dolandırıcılık komplosu kurmaktan suçlu bulundular ve Bay Kolfage de vergiyle ilgili suçlamaları kabul etti.

Geriye, telsiz dolandırıcılığı ve kara para aklama komplosu suçlamaları ve ek bir kayıt tahrifi suçlamasıyla bu hafta başlayan Bay Shea kaldı.

Salı günü mahkemeden önce, Bay Shea’nın mahkeme belgelerine Bay Bannon’u tanık olarak çağırmayı planladığını yazan avukatı John C. Meringolo, bunu yapmayacağını söyledi.

Yetkililerin kaçak bir Çinli milyardere ait olduğunu söylediği Connecticut kıyılarında demirlemiş 150 metrelik bir yattayken davayla ilgili olarak tutuklanan Bay Bannon, kovuşturmadan korktuğunu söyleyerek ve Beşinci Değişiklik hakkını ileri sürerek ifade vermekten kaçınabilirdi. kendini suçlamaya karşı. Bay Trump’ın affı, eyalet suçlarına değil, yalnızca federal suçlara uygulandı.

Bir savcı olan Alison Moe, jüri üyelerine Salı günü yaptığı açılış konuşmasında Bay Shea ve diğerlerinin fondan para çekmek için “koordineli bir planı” olduğunu söyledi.


“Başından beri o ve ortakları bir kesim yapmak için bir açı arıyorlardı” dedi. “Gizlice çalmanın bir yolunu bulmuşlar.”

Birkaç dakika sonra Bay Meringolo, müvekkilinin Duvarı İnşa Ediyoruz’dan aldığı parayı kazandığını söyledi.

“Bu hikayenin başka bir yanı daha var” dedi. “Çalışmak için para almak sorun değil.”

Duruşmalar, Donald Trump Jr. tarafından terfi ettirilen ve MAGA aydınlarından oluşan bir danışma kurulunu bir araya getiren, Bay Trump ile bağları olan Instagram ve Twitter gönderileri sayesinde yayılan bir operasyonun iç işleyişine bir bakış sunabilir.

Bunlar arasında Wisconsin’deki Milwaukee County’nin eski şerifi David Clarke; Kansas eski Dışişleri Bakanı Kris Kobach; ve şimdi Academi olarak bilinen özel askeri şirket Blackwater’ın kurucusu Erik Prince.

Savcılar, e-posta ve bulut depolama hesaplarından elde edilen materyaller de dahil olmak üzere çok sayıda kanıta sahip olduklarını söylediler.

Sınırda fiziksel bir bariyer oluşturmak kadar Bay Trump’ın destekçilerini harekete geçiren ya da rakiplerine tiksindiren çok az fikir vardı.

Bay Trump’ın mitingleri sırasında “o duvarı inşa et” sloganları yükseldi. Meksika’dan gelen belgesiz göçmenlerin iş bulacağını, suç işleyeceğini ve ulusun ırksal yapısını değiştireceğini söyleyen destekçilerinin çoğu, yapıyı başkanın “Önce Amerika” politikalarını uygulama kararlılığının bir sembolü olarak gördü.


Eleştirmenler, duvarın on yıllardır süregelen bir soruna izolasyonist bir tepki olduğunu, Bay Trump’ın birçok Meksikalıyı uyuşturucu kaçakçısı ve tecavüzcü olarak nitelendirmesinin ırkçı olduğunu ve sınırdaki sorunları abartarak insanları korkutup öfkelendirdiğini ve onların zararlarını biçtiğini söyledi. oylar.

Duvarı İnşa Ediyoruz, yönetimin çabalarını desteklemek ve teşvik etmek için yaratıldı ve sonuçta sınır boyunca yaklaşık 450 mil yeni duvar yapıldı.

Bay Shea ve eşi Amanda, projeyi ele geçirmeden önce, girişimlerini tanıtmak için sosyal medyayı kullanmıştı. Sonunda, Bay Trump’ı bir süper kahraman olarak tasvir eden kutularda gelen Kazanan Enerji içeceği de bunlara dahildi.

Bayan Shea’nın kurduğu bir pazarlama şirketi, Facebook sayfalarını ve bazen yanlış veya abartılı haberler yayınlayan Sağ Kanat Haberleri de dahil olmak üzere web sitelerini yöneten Bay Kolfage’a yardım etmeye başladı. Bay Kolfage, 2018’de Facebook’un Right Wing News de dahil olmak üzere yüzlerce siyasi sayfayı ve hesabı kaldırırken “eşgüdümlü asılsız davranışı” gösterdiğini söyledi.

O yılın ilerleyen saatlerinde Bay Kolfage, sınır duvarını inşa etmek için bir GoFundMe kampanyası başlattı. Bir iddianame, Bay Shea’nın yardımıyla Bay Kolfage’in bir haftada yaklaşık 17 milyon dolar topladığını söyledi. O da inceleme yaptı. Savcılar, GoFundMe, Bay Kolfage’in bunu idare edecek meşru bir kâr amacı gütmeyen grup bulamaması halinde bağışlanan parayı iade edeceğini söyleyerek kampanyayı askıya aldı.

Çok geçmeden, savcıların ekonomik milliyetçiliği ve Amerikan egemenliğini desteklemeyi amaçladığını söylediği kar amacı gütmeyen bir kuruluş üzerinde çalışmakta olan Bay Bannon ve Bay Badolato, duvar kampanyasına katıldı.

Bu, Duvarı İnşa Ediyoruz’un oluşumuna yol açtı. GoFundMe kampanyasına bağış yapanların çoğu paralarını yeni gruba aktardı. Bunu ek bağışlar izledi ve 2019’un sonunda Duvarı İnşa Ediyoruz yaklaşık 25 milyon dolar topladı.


Bir iddianameye göre, Bay Bannon’un kar amacı gütmeyen kuruluşu, Duvarı İnşa Ediyoruz’dan Bay Kolfage’e akıttı ve eşine “medya” için ödeme yaptığını söyleyen sahte bir 1099 formu yayınladı. İddianamede, Bay Shea, We Build the Wall’dan ödemeler alan isimsiz bir paravan şirket kurdu, bunun bir miktar parayı saklayıp, bir kısmını da “sosyal medya” hesapları ve sayfaları için olduğunu söyleyerek Bay Kolfage’e aktardı.

Savcılar, Bay Kolfage’in Duvarı İnşa Ettikçe’den toplamda 350.000 dolardan fazla para aldığını söyledi. Savcılar, Bay Bannon’un kar amacı gütmeyen kuruluşunun bir kısmı kişisel harcamalarına giden 1 milyon dolardan fazla aldığını söyledi. Bay Badolato ve Bay Shea’nın her birinin yüz binlerce dolar aldığını söylediler.

Yine de Duvarı İnşa Ediyoruz, sınır boyunca bazı bariyerler inşa edebildi. Tutuklamalar sırasında, grubun web sitesi, süreç bazen tartışmalı olsa da, beş milin hemen altında duvarlar oluşturduğunu söyledi.

Uzmanların Rio Grande’nin yanına Duvarı İnşa Ediyoruz tarafından dikilen bir bariyer bölümünün nehre düşebileceğini söylemesinin ardından, Bay Trump bile onaylamadığını ifade etti.

“Reklamlarla para toplayan özel bir grup tarafından zor bir alanda duvarın bu çok küçük (küçük) bölümünü yapmayı kabul etmedim” diye tweet attı. “Sadece beni kötü göstermek için yapıldı.”
 
Üst