Testosteron hormonu ne işe fayda?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Androjen (veya testosteron) eksikliği nedir?

Androjen yahut testosteron eksikliği, bedenin olağan çalışması için kâfi testosteronu üretememesidir. ömrü tehdit eden bir sorun olmasa da androjen eksikliği ömür kalitenizi olumsuz etkileyebilir.
Androjen eksikliği ne kadar yaygın?

Testosteron üretimi yaşlanmayla birlikte azalır. Çalışmalar, testosteronda yılda% 1’lik bir azalma olduğunu bildirdi. Androjen eksikliği sıklığı yaşla bir arada artar; 40 ila 49 yaş ortası erkeklerde %0,1’den, 50 ila 59 yaş ortası erkeklerde %0,6’ya, 60 ila 69 yaş ortası erkeklerde %3,2’ye ve 70 ila 79 yaş ortası erkeklerde %5,1’e yükselecektir. Obezite ve kronik (şeker, tansiyon kalp hast.) tıbbi sıkıntıları olanlarda testosteron düzeylerinde daha fazla düşüş izlenir.

Androjen eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Cinsel belirtiler
 Azalmış libido
 Erektil disfonksiyon
 Spontan/sabah ereksiyonlarında azalma

Fiziksel belirtiler

 Aktivitede azalma
 Yürüme zorluğu > 1 km
 Azaltılmış esneme

Ruhsal belirtiler
 Düşük ruh hali/ruh hali sapması
 Motivasyonun azalması
 Tükenmişlik

Androjen eksikliği nasıl teşhis edilir?

Kapsamlı bir tıbbi kıymetlendirme ve hormon düzeylerini ölçmek için (farklı günlerde sabahları alınan) en az iki kan meselain alınmasını içerir. Teşhis, farklı tedavi gerektiren başka sıhhat sıkıntılarından kaynaklanabileceğinden, sırf semptomlara dayanmamalıdır. Androjen eksikliği teşhisi, sadece kan testleri olağandan daha düşük bir testosteron düzeyi gösterdiğinde doğrulanır.

Androjen eksikliği nasıl tedavi edilir?
Androjen eksikliği testosteron tedavisi ile tedavi edilir; bu, kandaki testosteron seviyelerini olağana döndüren dozlarda dışardan testosteron verilmesi manasına gelir. Nizamlı antrenman, kilo verme, kas kütlesinin arttırılması, kronik hastalıkların aktif tedavisi ve sağlıklı diyet daha yeterli testosteron seviyeleri için gereklidir.

Testosteron tedavisinin ana formları nelerdir?
Testosteron tedavisi için enjeksiyon, jel, krem, yama ve tablet formları mevcuttur.

Testosteron tedavisinin yan tesirleri nelerdir?
Yan tesir genelde beklenmez zira testosteron tedavisi, testosteron düzeylerini olağana döndürmeyi gayeler. tıpkı vakitte, testosteron tedavisi prostat bezinin büyümesini artırabilir ve bu da güzel huylu prostat büyümesi semptomlarını (daha sık idrara çıkma gereksinimi gibi) daha makûs hale getirebilir. Tedavi ile kür edilemeyen prostat yahut göğüs kanseri durumunda, tümörün büyümesine niye olabileceği kaygısıyla testosteron tedavisi kullanılmaz. Pıhtılaşma bozuklukları olması da kontrendikasyonlar içindedır. Tedavi başlamadan evvel ve tedavi sırasında tabip denetimi elzemdir. Denetim altında son derece sağlam tedaviler olmakla birlikte, denetimsiz kullanımda önemli ziyanlar verebilir.

Bitkisel eserler androjen eksikliğinde yarar sağlar mı?
Testosteron üzere hareket edebilen ve kas gücünü ve libidoyu attıran, internette pazarlanan biroldukca bitkisel eser vardır. Fakat bedende testosteronun yerini alabilecek ve androjen eksikliğini tedavi etmek için kullanılabilecek bilinen rastgele bir bitkisel eser yoktur.

Testosteron tedavisi çocuk sahibi olmamı tesirler mi?
Yakın gelecekte baba olmak isteyen bir erkeğe testosteron tedavisi verilmemelidir. Yerine bedenden testosteron sentezini uyaran ve sperm üretimini etkilemeyen hormon tedavileri önermekteyiz.

Androjen eksikliğini önlemek için rastgele bir şey yapabilir miyim?
 Sağlıklı beslenme
 Tertipli spor, yaşa nazaran kâfi kas kütlesi
 Başka kronik hastalıkların denetim altında tutulması
 Hekim denetimi haricinde ve gereksiz yere hormon-testosteron ve steroid kullanılmaması
 Gerilimden kaçınmak
 
Üst