Trump’ın Yeni Yasayı Kanıtlamak İçin Kullanma Planlarına Tecavüz Ettiğini Söyleyen Yazar

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Mayıs ayında New York, yetişkin cinsel saldırı mağdurlarına, zamanaşımı süreleri çoktan dolmuş olsa bile, tek seferlik hukuk davası açma fırsatı veren bir yasa çıkardı.

Şimdi, eski Başkan Donald J. Trump’ın 1990’larda bir mağazanın soyunma odasında kendisine tecavüz ettiğini söyleyen bir yazar, Salı günü kamuoyuna açıklanan mahkeme belgelerine göre yasayı Bay Trump’a dava açmak için kullanmayı planlıyor.

Yazar E. Jean Carroll, 2019’da Bay Trump’ı yalancı olarak damgalayarak itibarını zedelediğini ve kendisine saldırdığını inkar ettiğini iddia ederek hakaretten dava etmişti.


Bayan Carroll’un avukatı Roberta A. Kaplan, Bay Trump’a karşı yeni davasını 24 Kasım’da, yasanın bu tür davaların açılmasına izin verdiği bir yıllık pencerenin başlangıcında açmayı planladığını yazdı. hakaret davasına bakan federal yargıç.


Bayan Kaplan mektubunda, New York Güney Bölgesi’nden Yargıç Lewis A. Kaplan’dan, Bayan Carroll’ın karalama davasının yargılanacağı 6 Şubat’ta iki davanın birlikte görülmesini istemeyi planladığını söyledi.

Bay Trump’ın avukatı Alina Habba, Yargıç Kaplan’a yazdığı bir mektupta, Bayan Carroll’un talebinin kabul edilmesinin Bay Trump için “olağanüstü derecede önyargılı” olacağını ve haklarını ihlal edeceğini söyledi.

Bayan Kaplan ve Bayan Habba’nın mektupları Ağustos ayına aitti ve daha önce mahkeme tarafından kamuya açıklanmamıştı.

Elle dergisinde uzun süredir tavsiye köşe yazarı olan Bayan Carroll, 2019 tarihli bir kitapta ve New York dergisinde yayınlanan bir makalede, Bay Trump’ı işlemekle suçladığı saldırı hakkında yazdı.


Dergide, Bayan Carroll, Bay Trump’ın onu 1990’ların ortalarında Manhattan’daki Bergdorf Goodman mağazasında soyunma odası duvarına attığını söyledi. Bay Trump daha sonra taytını indirdi, pantolonunu açtı ve kendini ona zorladı, dedi.


Bayan Carroll’un iddiası yayınlandıktan sonra, Bay Trump, kadının “tamamen yalan söylediğini”, saldırının asla gerçekleşmediğini ve “tipi” olmadığı için ona tecavüz etmiş olamayacağını söyledi.

Bir açıklamada, “Yeni bir kitap satmaya çalışıyor” dedi. “Kurgu bölümünde satılmalı.”

Bayan Carroll ilk başta hakaret davasını eyalet mahkemesinde açmıştı, ancak Eylül 2020’de Adalet Bakanlığı Beyaz Saray’ın talebi üzerine Bay Trump’ın savunmasını özel avukatlarından devraldı ve davayı federal mahkemeye taşıdı.

Daha sonra Başsavcı William P. Barr tarafından yönetilen departman, federal çalışanları görevlerinin yerine getirilmesinden kaynaklanan davalara karşı korumak için tasarlanmış bir yasaya atıfta bulunarak Bay Trump’a hakaretten dava açılamayacağını savundu.

1994 yılında Başkan Bill Clinton tarafından federal mahkemeye atanan Yargıç Kaplan, Bay Trump’ın Bayan Carroll’un iddiasını reddederken resmi sıfatıyla hareket etmediğini tespit ederek hükümet aleyhine karar verdi.

Yargıç Kaplan, “Yorumları, göreve gelmesinden birkaç on yıl önce meydana gelen bir cinsel saldırı iddiasıyla ilgiliydi ve iddiaların ABD’nin resmi işleriyle hiçbir ilgisi yok” dedi.


Adalet Bakanlığı, kararı, halen derdest olan ABD İkinci Daire Temyiz Mahkemesi’ne temyiz etti.


Bayan Carroll’un avukatı Bayan Kaplan, Salı günü kamuoyuna açıkladığı yargıca yazdığı mektupta, şimdi daha önce gerekli olmayacağını söylediği Bay Trump’ın ifadesini aramayı beklediğini söyledi.

Bayan Kaplan, Bay Trump ve avukatlarının, tarafların belgeleri teslim ettiği ve sorgular olarak bilinen soruları yanıtladığı, duruşma öncesi keşif olarak bilinen sürece “zar zor katıldığını” yazdı.

Bayan Kaplan, Bay Trump’ın ifadesinin gerekli olmayacağına dair daha önceki ifadesinin, belgelerin ve sorguya verilen yanıtların “bu davada sanığın savunmasını aydınlatmak için” yeterli olacağı beklentisine dayandığını yazdı.

Bayan Kaplan, “Ancak şimdi bunu yapmanın tek yolu ifade vermek gibi görünüyor,” diye yazdı.

Bayan Habba, yanıtında, Bayan Kaplan’ın mektubunun, “sankinin keşif yükümlülüklerini yerine getirmiyormuş gibi görünmesini sağlamaya yönelik çok sayıda yanlış beyan içerdiğini” söyledi.

Bayan Habba, “Durum bu değil,” diye ekledi.

Bayan Habba, Salı akşamı bir yorum talebine yanıt vermedi; Bayan Kaplan yorum yapmayı reddetti.
 
Üst