Twitch’ten Çocuk İstismarını Engellemek İçin Yeni Atılımlar

Beykozlu

New member
Amazon çatısı altında faaliyet gösteren Twitch, milyonlarca insan tarafınca kullanılmasıyla dünyanın en tanınan canlı yayın platformlarından biri. O denli ki yediden yetmişe her yaştan insan bu platformda canlı yayınlar açıyor yahut yayınları izliyor. Lakin Twitch’in kullanması birtakım olumsuz durumların oluşmasına da niye olabiliyor. Bunlardan biri de platformdaki çocuk istismarı.

Birkaç ay evvel Bloomberg tarafınca paylaşılan bir rapor, çocuklar ve gençler içinde pek tanınan olan Twitch’te korkutucu bir durumun yaşandığını ortaya çıkarmıştı. Yapılan bir araştırma, canlı yayın platformunda birfazlaca çocuk istismarına rastlandığını ve istismarcıların çocukların yayınlara katılarak uygunsuz hareketler yapmaya zorladığını göstermişti. Son iki yılda yaklaşık 280.000 çocuğun gaye alındığı da raporda yer aldı. Bunun akabinde ise Twitch’ten açıklama geldi ve tedbirlerin alındığı aktarıldı. Artık de bu hususta yeni güncellemelerin yapıldığı duyuruldu.

Canlı yayın açmak için telefon numarası doğrulama geliyor


Daha evvel paylaşılan blog postunu güncelleyen Twitch, platformdaki makus niyetli insanlardan çocukları koruyacağını ve bu bireylere asla müsaade edilmeyeceğini aktararak istismarcılara karşı yeni tedbirlerini duyurdu. Çocukları korumak için 13 yaş altı hesapların platforma dahil olmasını engellemek isteyen Twitch, yeni atılımlarının de bunu güçlendirmek için olduğunu aktardı.

Amazon’a ilişkin platformun açıklamalarına göre artık canlı yayın başlatmak için telefon numarası doğrulama yapılması gerekecek. Twitch, bu atılımla 13 yaşından küçük kullanıcıların kendilerini riske atmasını engelleyeceğini belirtti. Daha evvel engellenmiş 13 yaş altı şahısların yeni hesaplar açmasının önüne geçilebilmesi konusunda adımların atıldığı da aktarıldı. Ayrıyeten, Twitch çalışanının muhakkak kullanıcı şikayetlerini bakılırsarek küçük yaşlarındaki çocukların ilgilendiren olayları süratlice tespit etmesini ve bu stil olayların yaşanmasını engelleyen ‘moderasyon teknolojisi’nde iyileştirmelerin yapıldığı da eklendi.

Twitch, bunlar haricinde iletileşme özelliği Whispers için var iseyılan gizlilik ayarlarını güncellediğini ve platformda içerik bulmak için kullanılan belli arama tabirlerini yahut sözlerini engellediğini de tabir etti. Güvenlik için uzman kuruluşlarla işbirliklerini derinleştirdiğini belirten platform, metinlerdeki her tipten ziyanlı içeriği keşfetmek için kendisine dayanak olabilecek yapay zekâ şirketi Spirit AI’ı satın alma süreçlerini tamamladığını da ekledi. Bu teknolojiyle, platformdaki uygunsuz sözler tespit edilebilecek ve olumsuz durumların önüne geçilmeye çalışılacak.

Twitch’in bu bahiste biraz geri kaldığını da söylemek mümkün. Rakip toplumsal medya platformları, hâlihazırda birfazlaca yaş doğrulama sistemi kullanıyor. Tanınan platformun yeni güncellemeleriyle büyük tartışma yaratan bu durumu engelleyip engelleyemeyeceğini ilerleyen vakit içinderda goreceğiz.
 
Üst