Web kamerası, hub ve USB-C’ye sahip 27 inç monitör: Kısa bir testte AOC Q27V5CW

Adanali

Member
Tayvanlı üretici AOC, Q27V5CW ile, MacBook’ları ve diğer dizüstü bilgisayarları USB-C aracılığıyla çalıştırabilen ve tümleşik bir web kamerası ve USB hub ile birlikte gelen nispeten ucuz bir 27 inç monitöre sahip.


Panelin etrafındaki siyah plastik çerçeveler, üstte ve yanlarda bir milimetre kalınlığında hoş bir şekilde dardır, altta yalnızca üzerinde üreticinin logosunun yazılı olduğu daha geniş bir şerit kalır. Ekranın yüksekliği ayarlanabilir, birlikte verilen zarif metal stand üzerinde eğilebilir veya döndürülebilir ve VESA’ya hazır entegre sayesinde monitör kollarına da sığar.

Entegre IPS paneli, 27 inçte 2560×1440 piksellik WQHD çözünürlüğü destekler. 109 dpi’lık piksel yoğunluğu Retina seviyesinin altındadır, ancak macOS altındaki ekran, ofis uygulamaları için yeterince keskindir. Yenileme hızı 75 Hz’e kadar çıkar ve macOS tarafından 48 ile 75 Hz arasında değişken bir şekilde değiştirilebilir. Ancak efekt, Apple’ın 14″/16″ MacBook Pro’daki dinamik tanıtım teknolojisi kadar verimli çalışmıyor.

Kontrast yaklaşık 1000:1’de iyidir ve 300 kandela/m²’ye kadar parlaklık ofisler veya ev için yeterlidir. Q27V5CW, sRGB renk alanını (%126) aşıyor, DCI-P3 yalnızca yüzde 96’sını kapsıyor. Varsayılan ayarda, renkler oldukça parlak görünür ve özellikle kırmızı öne çıkar. Biraz gecikmeli ekran menüsü aracılığıyla etkinleştirilebilen sRGB modunda daha doğal görünüyor.

MacBook’u USB-C ile şarj edin


Monitörde bir HDMI bağlantı noktası ve bir ekran bağlantı noktasının yanı sıra bir de USB-C girişi bulunuyor. Ayrıca kart üzerinde dört adet Type-A portlu bir USB 3.0 hub var.SSD’ye 420 MBit/s hızında veri yazıp 322 MBit/s hızında okuyabildik. Bir MacBook’u USB-C aracılığıyla bağlarsanız, Güç Dağıtımı aracılığıyla 65 watt’a kadar şarj olur. Bağlı bir cihaz olmadan bekleme modundayken ekranın güç tüketimi 0,5 watt’tı.Üretici: AOC // Boyutlar: 61,3 × 40,5 – 53,5 × 20 cm // Arayüzler: HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, USB-C, 4 × USB-A, mini jak // Teslimat kapsamı: USB -C kablosu, HDMI // Fiyat (üretici): 429 €

ılımlı web kamerasıÜst çerçeveye, 30 fps’de Full HD (1080p) video kaydeden bir web kamerası yerleştirilmiştir. Görüntü kaliteleri bize oldukça zayıf geldi: videolar gün ışığında gürültülü oluyordu. Keskinlik, video konferans için yeterli, ancak podcast’ler ve benzerleri için değil. Kalite, eski MacBook’larda bulunan FaceTime kameralarla eşittir. Lens bir sürgü ile kaplanabilir.

Kamera, Windows Hello üzerinden yüz tanıma kullanarak bir Windows PC’nin kilidini açabilir, ancak macOS’ta buna karşılık gelen bir özellik yoktur. İki dahili 5 watt’lık hoparlör kulağa hoş geliyordu ama bas biraz titredi.

AOC’nin Q27V5CW’si en iyi çözünürlüğe sahip değil. Geniş alana sahip ucuz bir ekran arayan normal kullanıcılar için fotoğraflar, videolar ve metinler için ekran yeterince iyidir. Web kamerası, ara sıra yapılan konferanslar için yeterlidir ve USB hub sayesinde monitör, ev ofisinde bir MacBook için yerleştirme istasyonu olarak harikadır.
(lbe)Haberin Sonu
 
Üst