YouTube’da Shorts Paylaşarak Para Kazanabileceksiniz

Beykozlu

New member
TikTok’un çıkışından bu yana kısa görüntülere evrilen toplumsal medya, içerikler ve içerik tüketimi alışkanlığı, platformlar içindeki yarışı da kızıştırdı. Daha fazla içerik ve ötürüsıyla daha fazla kullanıcı çekmek isteyen platformlar, daima içerik üreticilerine yönelik yeni çıkarlı programlar sundu.

Video içeriklerde 2007 yılından beri bir iş ortağı programı sunan YouTube ise bugün yeni bir programını duyurdu. YouTube Shorts için içerik üretecek kullanıcılara özel olan bu program, içerik üreticilerine daha fazla para kazanma fırsatı ve özel imkânlar sunulmasını sağlayacak.

Shorts içinde gösterilen reklamlarlardan elde edilen gelirin %45’i içerik üreticilerine aktarılacak:


YouTube İş Ortağı Programı’nın bir kesimi olacak olan yeni program ile içerik üreticiler, Shorts içerikleri içinde gösterilen reklamlardan elde edilen gelirin %45’ini cüzdanına indirebilecek. Ödemeler, her ay sistemli olarak yapılacak. Ancak programın tek artısı bu olmayacak.

YouTube, içeriklerde telif hakkına sahip olan müziklerin kullanmasını da özgür bırakacak. Programa katılan içerik üreticileri, telifli müzikleri içeriklerine ekleyebilecekler. Bu müzikler için daha evvel bir telif fiyatı ödememişlerse, reklamdan elde edecekleri gelirden bir ölçü kesinti yapılacak ve bu kesinti, müziğin hak sahibine aktarılacak. İçerik üreticileri, bu biçimdelikle aslında telif niçiniyle para kazanamayacakları içeriklerden de para kazanmaya devam edecek.

aynı vakitte içerik üreticileri, Creator Music üzerinden tanınan ve telifli müzikleri kullanmak için telif parası ödeyerek müziği kullanabilecekler. Müzikler için telif bedelinin ödenmemesi durumundaysa üstte bahsetmiş olduğumiz durum geçerli olacak.

Tüm bunların yanı sıra içerik üreticileri, Süper Teşekkür, Muhteşem Chat ve Harika Stickers ve kanal üyelikleri üzere özelliklerden de faydalanabilecek.

Peki program ne vakit çıkacak? Kimler başvurabilir?

YouTube, yeni program için net bir tarih vermezken yalnızca programın 2023 yılında çıkış yapacağını deklare etti. Bu programa başvurmak için karşılanması gereken kurallar ise en az 1.000 aboneye sahip olmak ve son 3 ay ortasında en az 10 milyon izlenme kazanmış olmak olacak.
 
Üst