Yüz Felci

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
(YÜZ FELCİ BİR ACİLDİR. OLDUĞUNDA EN KISA VAKİTTE HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ)

İnsanların kendi ortalarındaki bağlantının en değerli öğesi yüz yüze bağlantıdır. Yüzümüz ve mimiklerimiz hislerimizi karşıdakine aktarmakta en kıymetli araçtır. Yüz mimiklerimizi oluşması için 20’den çok yüz kasımızın koordine hareketi gereklidir. Yüz kaslarımızı uyaran hudut yüz (fasyal) sinirdir. Beyindeki kas uyum merkezinden çıkan ikazlar beyinden çıkıp iç kulak yoluna girer. Orta kulak boşluğu ortasında kendi kemik kanalı ortasında kıvrımlı bir seyir daha sonrası kulak altı ile çene köşesinden yüz kaslarına dağılarak kaslara ikaz göndermektir.

Yüz felci kısmi yahut total olarak yüz kaslarındaki hareket bozukluğudur. Hem estetik birebir vakitte tıbbi açıdan hayat kalitesini çok bozan klinik bir durumdur. Kasların tam çalışmamasına bağlı mimiklerin kullanılamaması, göz kasının felcine bağlı gözü tam kapatamama kararı beğenilen kuruluk enfeksiyon, dudak kaslarının çalışma bozukluğuna bağlı yeme içmede zorluklar ve burun kaslarını işlev bozukluğuna bağlı burun tıkanıklığı şikayetlerine yol açmaktadır.

Tanı koymak çok kolay olsa da, bu kliniğe hangi hastalığın yol açtığını bulmak yani ayırıcı teşhis yapmak çok değerlidir. Zira vaktinde ve gerçek tedavi edilmezse kalıcı yüz felci gelişebilir.

Önemli noktalardan birisi yüz felcinin periferik mi santral mi olduğunun ayırımıdır. Santral yani beyin kaynaklı hastalıkların erken bulgusu olabileceği akılda tutulmalıdır.

Periferik yüz felci birfazlaca niçinler akut olarak ortaya çıkabilir. Bu niçinlerden birçoğu KBB acilidir. Yani hemen tedavi edilmelidir.

Periferik yüz felci niçinleri


 1. İdiyopatik Bell palsi (sebebi bilinmeyen) (En sık niçin)


 2. Doğumsal (sinir gelişim bozukluğu)


 3. Enfeksiyonlar

 • Viral enfeksiyonlar


 • Akut orta kulak enfeksiyonları


 • Kronik orta kulak ve dış kulak yolu enfeksiyonları


 • Kolesteatomlu orta kulak enfeksiyonları

 1. Travma


 2. Tümoral hastalıklar


 3. Nörolojik hastalıklar


 4. Metabolik hastalıklar
Diğer değerli niye ise; orta kulak enfeksiyonlarının bir komplikasyonu formunda ortaya çıkmasıdır. Bu durum da bir acildir ve birtakım durumlarda acil cerrahi tedavi gerekebilmektedir.
 
Üst