AirTag Araba Hırsızlığı: Kanadalı Dolandırıcılar Pahalı Arabaları Etiketliyor

xTasarim

Global Mod
Global Mod
ABD'nin Vermont eyaletindeki yetkililer, pahalı araç modellerinin sahiplerini Apple AirTag aracılığıyla istenmeyen takip konusunda uyardı. Yerel Burlington istasyonlarının raporuna göre hırsızlar daha sonra çalabilmek için arabaları önceden etiketlemeye çalışıyor gibi görünüyor. Bu vakalarda Amerikalılar sınırı Kanada'nın Montreal kentine geçmişti. Daha sonra iPhone'larında bilinmeyen bir izleyicinin onları takip ettiğine dair bir uyarı aldılar.

Duyuru

Gemideki bulucu

Burlington polisi, Mart ayında vurulan en az iki kişinin rapor edildiğini söyledi. Kurbanlardan biri olan Ethan Yang, WCAX'e Montreal'deki ailesini ziyaret ettiğini söyledi. “Geri döndüğümde ve sınırı geçmek üzereyken telefonum bana orada bir takip cihazının olduğunu söyledi.” Daha sonra bildirimi doğruladı ve iPhone'undan bip sesi çıkardıktan sonra arabasında bir AirTag bulmayı başardı. “Hemen endişelendim ve korktum, ancak başlangıçta sadece kafam karıştı.”

Yetkililere göre, suçluların başlangıçta sadece arabayı teşhis etmek, daha sonra araba hırsızlığı çetesinin bir parçası olarak onu çalıp yurt dışına göndermek istemeleri mümkün. Bunun nasıl olabileceği henüz belli değil. Önceki yıllarda hırsızlar Montreal'de araba çalıp Afrika'ya ya da Rusya'ya göndermişlerdi. Kullanıcılar AirTags gibi takipçileri bulma olanakları hakkında kendilerini bilgilendirmelidir. Apple'ın kendisi bu uyarı özelliğine sahipken, diğer satıcıların izleyicileri AirGuard yazılımı aracılığıyla iPhone'da bulunabilir.

Tek tip bir standart henüz gelmedi

Şu andaki sorun, tek tip standartların olmayışıdır. Ancak Apple ve Google, “Find My?” ağı üzerinde işbirliği yapmak istiyor. ve gelecekte birbirinizin cihazlarını bulup uyarılar yayınlayabilirsiniz. İlgili bir özellik, önümüzdeki birkaç hafta içinde görünecek olan iOS 17.5'in bir parçası olmalıdır. Aralık 2023'ten bu yana ortak bir standart yürürlükte ancak başlangıçta uygulamada sorunlar yaşandı.

Uyarı mesajları yakında iPhone'unuzda görünecek. iOS 17.5'te keşfedilen dizeler arasında bir öğenin “Apple'ın Bul ağımı için sertifikalı olmadığı” bilgisi de yer alıyor. Kullanıcılar daha sonra izleyiciyi kapatabilir ve “konumunu sahibiyle paylaşmasını engelleyebilir.”

(bsc)

Haberin Sonu