Apple Vision Pro: Apple’ın karma gerçeklik kulaklığı ortaya çıktı

xTasarım

Global Mod
Global Mod
Apple’ın bir sonraki cihaz kategorisi açıklandı: Son haftalarda artan söylentilerin ardından, üretici Pazartesi akşamı “uzay bilişimi” için ilk kulaklığını sundu: “Vision Pro” adlı donanımla, grup pazara nispeten küçük karışık girecek 2024’ün başlarında -Reality kulaklıklar açıldı.


Apple’ın kulaklığı, alüminyumdan yapılmış çok büyük kayak gözlüklerini andırıyor. Diğer şeylerin yanı sıra, kulaklık, uygulamaları ve içeriği – genellikle 2B olarak – kullanıcının gözleri önünde üç boyutlu bir ortamda göstermelidir. Kontrol, görsel ve el izleme ve sesli komutlarla yapılır, oyunlar için bir gamepad de kullanılabilir, diğer kulaklıklar gibi özel kontrolörler sağlanmaz. Apple Watch tepesini temel alan bir tekerlek, sanal gerçeklik (VR) ile artırılmış gerçeklik (AR) arasında geçiş yapmanıza, yani kameralar tarafından yakalanan ortamı görüntülemenize de olanak tanır. Gözlüklerin, yakınlarda başka bir kişi göründüğünde ve karşıdaki kişi kulaklıkta göründüğü anda, kullanıcının gözlerini dışarı doğru başka bir ekrana yansıtması gerekiyor.


Apple’ın yeni Vision Pro kulaklığı, sizi çevrenizdeki dünyadan izole etmek için tasarlanmamıştır…

Geniş bir çalışma alanı, üreticinin açıkladığı gibi, tanıdık iOS uygulamalarını sanal alana getirmenize olanak tanır. Bu, örneğin karma gerçeklikte daha büyük çalışma alanları oluşturmanıza olanak tanır. Metin girişi için bir sanal klavye ve dikte işlevi sağlanmıştır, ancak donanım klavyesi gibi klasik giriş cihazlarının kullanımı da seçeneklerden biridir. Bir Mac’teki içeriğin gözlüklerden doğrudan 4K olarak görüntülenmesi gerekiyordu, Apple, tanıtımında Final Cut Pro video düzenleme yazılımını gösterdi.

Vision Pro, daha sonra sanal gerçeklikte yeniden yaşamak için 3D kayıtları da yakalayabilir: Demoda Apple, kulaklık takan bir baba tarafından yapılan bir çocuğun doğum günü partisinin kayıtlarını gösterdi. Açılış konuşması sırasında şirket, tipik toplantı ve çalışma senaryoları için kulaklık kullanımının yanı sıra 3B sanal ortama gömülü uzun metrajlı film gibi eğlence öğelerinin kullanımını defalarca vurguladı. FaceTime görüntülü aramaları için kullanıcı, karşı tarafın görebileceği bir 3D model olarak yüzünü tarayabilir. Apple’a göre yüz ve el hareketleri de aktarılıyor.

Harici pil, birkaç Vision Pro özelliği


Vision Pro pili kulaklığa entegre değildir, haricidir ve pantolon cebine yerleştirilmelidir. Daha uzun bir kablo bileşenleri birbirine bağlar. Bu, gözlüklerin ağırlığını mümkün olduğunca düşük tutmak içindir. Şimdilik üretici, kulaklığın gerçekte ne kadar ağır olduğunu açık bırakıyor. Apple 2 saatlik pil ömründen bahsediyor. Ancak, kulaklığı doğrudan bir güç kaynağına bağlayabilirsiniz.

Apple, iki ekranın toplam 23 milyon piksele sahip olduğunu, burada da daha spesifik bilgi sağlamadan açıkladı. Videolar HDR ve 4K olarak işlenir ve metin net olur.


MacBook’lardan bilinen M2 işlemciye ek olarak Vision Pro, kameraları ve sensörleri birbirine bağlayan yeni bir R1 yongası kullanır. Apple, çipler arasındaki bağlantının mümkün olan en düşük gecikmeyle çalıştığını vurguladı: kameralardan gelen görüntü 12 milisaniyelik bir gecikmeyle görünüyor. Bandın içine yerleştirilmiş küçük hoparlörlerin 3D ses sunduğu söyleniyor.Vision Pro gözlüklerinin ön tarafının tamamı lamine camla kaplıdır. Çerçeve hafif alüminyumdan yapılmıştır.

Yeni “visionOS” işletim sistemi için Apple, iOS çerçeveleri de dahil olmak üzere diğer işletim sistemlerinin iyi bilinen bileşenlerine güvenmektedir. Sonuç olarak, birçok iOS uygulaması en başından itibaren kulaklıkta çalışacak ve üçüncü taraf geliştiriciler de özel olarak uyarlanmış uygulamalar sunabilecek. iPhone’dan tanıdık bir uygulama mağazası da görülebiliyordu, bu nedenle yandan yükleme ve diğer uygulama kaynakları büyük olasılıkla engellenecek. Ayrıca yeni uzamsal yapılar ve bir 3D motor ile gözlerin odaklandığı noktalarda çözünürlüğü en iyi şekilde hesaplayan “Foveated Renderer” bulunmaktadır.

Diğer Apple aygıtlarındaki Touch ID (parmak izi) ve Face ID (yüz tanıma), Vision Pro’da irisi tarayarak kullanıcının kimliğini doğrulayan “Optik Kimlik” ile birleştirilir. Görme engelli kullanıcılar, görünüşe göre, gerekli güçte yapılmış özel takma lenslere sahip olma ve ardından bunları kulaklıkta kullanma seçeneğine sahipler. Kulaklıklı mikrofon setinin altına normal gözlük takmak pek de beklenen veya mümkün görünmüyor.

Vision Pro: Almanya’da fiyat ve satış başlangıcı


Apple Vision Pro’nun ilk olarak ABD’de olmak üzere 2024’ün başlarında satışa çıkması bekleniyor. Apple, fiyat olarak 3.500 $ teklif ediyor ve bu da kulaklığı genel olarak beklenenden daha pahalı hale getiriyor. Diğer ülkelerde kullanıma sunulmasının 2024’te daha sonra yapılması bekleniyor.

Mac'ten daha fazlası veMac'ten daha fazlası ve
(lbe)Haberin Sonu
 
Üst