Apple Vision Pro: Geliştirici Kiti hazırlanıyor

xTasarım

Global Mod
Global Mod
Apple’ın Vision Pro’su grup için bir paradigma değişikliği: iPhone’dan sonra şirket bir sonraki büyük platformu umuyor. Dünkü resmi lansmandan sonra, cihaza erişim şu ana kadar sınırlandırıldı: Artırılmış gerçeklik (AR) ile sanal gerçekliği (VR ) birleştiren yeni visionOS işletim sistemine sahip kulaklığa şu anda yalnızca seçilmiş kişiler doğrudan erişebiliyor. . Ancak bu yakın gelecekte değişecek: Apple zaten bir geliştirici kiti (devkit) çıkarmaya hazırlanıyor, Pazartesi akşamı geç saatlerde söylentiler çıktı.


İlk deneme…


Bununla birlikte, bunun tam olarak ne zaman olacağı net değil: Görünüşe göre Apple’ın kendisi yalnızca sınırlı miktarlara sahip. Yeni bir Vision Pro geliştirici web sitesinde grup, geliştiricilerin “Temmuz’dan itibaren” Apple’dan doğrudan destek alacağını yazıyor. Öncelikle, platformda sunmak istediğiniz iOS ve iPadOS uygulamalarını test etmenin yolları olmalı – temelde ilk günden itibaren uyumlu olmalıdır – Apple’ın yardımıyla. İlgili bir SDK bu ay kullanıma sunulacaktır.


Sözde bir “Apple Vision Pro Uyumluluk Değerlendirmesi” var. Bu, şirketin uygulama inceleme ekibi tarafından yapılır ve ardından “uygulamanızın veya oyununuzun visionOS altında nasıl performans gösterdiğine (…) ilişkin bir rapor” alırsınız. Apple ayrıca, visionOS, iPadOS ve iOS’un bir Vision Pro üzerinde test edilebileceği bir “Vision Pro Geliştirici Laboratuvarı” kuruyor – “doğrudan Apple desteğiyle”. Bu üsler Cupertino, Londra, Münih, Şanghay, Singapur ve Tokyo’da planlanıyor.

…o zaman dene


Son olarak Vision Pro, geliştiricilerin doğrudan erişimine de sunulacak. Ancak Apple, burada ayrıntılı bilgi vermek konusunda isteksiz. Şirket, “visionOS uygulamaları ve oyunlarına yönelik harika fikirleri desteklemek için, yaratıcılığınızı Apple Vision Pro’da hayata geçirmenize yardımcı olacak geliştirici kitleri mevcut olacak” diye yazıyor. Apple, bu devkit’lerin “Apple Vision Pro ile hızlı bir şekilde geliştirme, yineleme ve test etme” yeteneği sunduğunu söyledi.

Grup, maliyeti ve nasıl uygulanabileceği hakkında henüz bir bilgi vermedi. Bu, ekosistem karışıklığının başka bir aşamasını anımsatıyor: Bir zamanlar, seçkin geliştiriciler programın ilerisinde Apple silikon ile amaca yönelik olarak oluşturulmuş bir Mac mini aldılar. Ancak Vision Pro ile şirketin ilk devkit’leri kimin alacağı konusunda daha da seçici olması gerekiyor.

Mac'ten daha fazlası veMac'ten daha fazlası ve
(bsc)Haberin Sonu
 
Üst