Apple'ın tanıttığı yeni yerel LLM'ler

xTasarim

Global Mod
Global Mod
Apple son aylarda özellikle yapay zeka araştırmalarında aktif rol alıyor. Siri'nin bağlamı daha iyi anlaması, yeni bir çok modlu modelin özellikle verimli olması veya Ferret-UI AI sisteminin uygulamanın çalışmasını basitleştirmesi gerekiyor. Artık iPhone üreticisi oyununu bir kez daha hızlandırdı: HuggingFace platformunda yeni bir model ailesi olan OpenELM kullanıma sunuldu. OpenELM, “Açık Kaynak Verimli Dil Modelleri” anlamına gelir ve büyük dil modellerinin (LLM'ler) açıkça yerel olarak (“cihazda”), hatta muhtemelen bir iPhone'da çalıştırılması amaçlanır. Apple'ın da bunu iOS 18 için planladığı yapay zeka girişiminin bir parçası olarak planladığı gözlemciler için zaten açık.

Duyuru

Daha küçük ve daha hassas

Yarısı optimize edilmiş, geri kalanı Apple'ın derin sinir ağlarını eğitmeye yönelik kütüphanesi CoreNet kullanılarak eğitilmiş toplam sekiz OpenELM modeli bulunmaktadır. Apple'ın OpenELM belgesine göre doğruluk ve verimliliği sağlamak için özel olarak uyarlanmış bir katman ölçeklendirme stratejisi kullanıldı.

Grup, merkezinin bir parçası olarak yalnızca HuggingFace üzerinde tam olarak eğitilmiş modeller sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda eğitim günlükleri ve kaynak kodunu da sağlıyor. Apple araştırma ekibine göre OpenELM, iki kat daha fazla ön eğitim tokenı gerektiriyor ancak bir milyar parametreyle OLMo'dan %2,36 daha yüksek doğruluk elde ediyor.

Apple'a özgü AI çipleri

OpenELM'in iOS 18'in bir parçası olup olmayacağı da belli değil: Bu, şirketin birçok araştırma projesinden sadece biri olabilir. Apple'ın sistemlerine üretken işlevler eklemek için tamamen kendi teknolojisine güvenip güvenmeyeceği veya örneğin Google'dan yardım isteyip istemeyeceği henüz belli değil.

Ancak Apple yapay zeka sistemini eğitmek için çok para harcayacak. Uygun sunucuların satın alınmasına zaten karar verildi veya uygulandı, ancak Apple uygulaması için özel olarak yapılmış kendi SoC'lerimiz de olacak. Bu şu anda Çin kısa mesaj servisi Weibo'daki bir sızıntı tarafından bildiriliyor. Edinilen bilgiye göre Apple, TSMC'den gelen 3 nm'lik bir süreci kullanacak ancak seri üretimin ancak 2025'in ikinci yarısında yapılması bekleniyor. Sızıntı yapan kişi, 25 yıldır çip işinde çalıştığını ve geçmişte de haklı olduğunu iddia ediyor. diğeri iPhone 14 ve SoC düzeniyle ilgili.

(bsc)

Haberin Sonu