EnBW, KLM, TeamViewer: Avrupalı şirketler işletmeler için VisionOS uygulamaları geliştiriyor

xTasarim

Global Mod
Global Mod
Podcast'leri dinleyen herkes onları bilir: Eskiden Facebook'un üyesi olan Meta, reklamlarda Quest kulaklıklarını tanıtıyor ve olası profesyonel uygulamalarını tartışıyor – ister vasıflı kaynakçı eksikliğiyle mücadele etmek için, ister sanal gerçeklik kullanan göz doktorları için daha iyi eğitimin bir parçası olarak. Sosyal medya şirketi, meta veri tabanının halihazırda gerçek etkiler yarattığı sonucuna vardı. Apple açıkçası geri adım atmak istemiyor: Quest'in rakibi Vision Pro'nun üreticisi, VisionOS iş uygulamaları için çeşitli şirketlerle çalışıyor. Bunlar arasında bazı büyük Avrupalı şirketler de var.

Duyuru

Kulaklıklarda kurumsal sıralama

Kurumsal pazarlama müdürü Susan Prescot, bu ay açıklandığı gibi Apple'ın “işletmelerin Apple Vision Pro ile çalışmanın mümkün olduğunu yeniden tanımlaması için muazzam fırsatlar” gördüğünü söyledi. Kulaklıklar, mobil cihaz yönetimi (MDM) ve diğer “kurumsal düzeyde” özellikler gibi özelliklere sahiptir. “Uzaysal hesaplamanın dünya çapındaki endüstrilerde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.” VisionOS, macOS, iOS ve iPadOS temelleri üzerine kurulmuştur ve kurumsal müşterilerin gözleri, elleri ve sesi kullanan güçlü uygulamalar geliştirmesi çok kolaydır.

Apple'ın bahsettiği şirketler arasında şaşırtıcı sayıda ABD pazarı dışında da var; ancak Vision Pro hâlâ yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde mevcut ve Avrupa lansmanı henüz duyurulmadı. Şirketler gözlükleri yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde satın alarak veya Apple'ın geliştirici ilişkileri departmanından doğrudan yardım alarak edinebilirler.

KLM, SAP, EnBW, TeamViewer ve Porsche

İş uygulamalarına örnek olarak Apple, Hollandalı havayolu KLM'nin bir eğitim ve simülasyon programından bahsediyor. “Engine Shop” adı verilen yazılım, teknisyenlerin çeşitli uçak motorlarının bakımını adım adım takip ederek eğitmelerine olanak tanıyor. Bir KLM yöneticisinin Vision Pro'nun filo kullanılabilirliğini bile artırabileceğini söylediği aktarıldı. Alman yazılım şirketi SAP, SAP Mobile Start gibi Analytics Bulutunu da VisionOS için hazırladı. Vision Pro, mevcut karmaşık veri yapılarına yönelik “tamamen yeni bilgiler” sağlar. Öte yandan Mobile Start, kulaklıklar aracılığıyla tüm SAP iş uygulamalarına “daha önce düşünülemez bir şekilde” erişim sağlamak zorunda kalacak.

Vision Pro'nun kurumsal kullanıcıları arasında, kulaklıkta enerji altyapısı projelerinin görselleştirilmesini sunan güney Alman enerji şirketi EnBW de bulunuyor. Konut sakinleri, planlamacılar ve bakım personeli, verileri sorgulamak da dahil olmak üzere rüzgar türbinlerinin, güneş enerjisi çiftliklerinin veya elektrikli araç şarj istasyonlarının “gerçek hayatta” nasıl göründüğünü görebilir. Vision Pro'da ayrıca, kulaklık aracılığıyla uzaktan yönetime olanak tanıyan Alman uzaktan bakım uzmanı TeamViewer da mevcut. Apple daha önce Porsche ile VisionOS işbirliği yapacağını duyurmuştu ve Apple patronu Tim Cook, spor otomobil üreticisinin bir videosunda bile yer almıştı.

(bsc)

Haberin Sonu